Joomla Free Template by FatCow Hosting

 Leczenie światłem - historia i mechanizm działania

 

Niels Ryberg Finsen   Światłolecznictwo, bo tak nazywa się dziedzina medycyny do której zaliczamy niskoenergetyczną terapię laserową, było stosowane już około 4000 lat temu w Egipcie. Być może nie były to pierwsze próby wykorzystania światła do celów terapeutycznych ale Egipcjanie jako pierwsi udokumentowali ten typ terapii. W czasach nowożytnych ponownie zaczęto wykorzystywać światło w celach terapeutycznych około XIX w. Znany duński naukowiec i lekarz, dr Niels Ryberg Finsen stosował sztuczne światło do celów terapeutycznych i pod koniec XIXw. założył  Instytut światłolecznictwa w Kopenchadze. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie zostały nagrodzone nagrodą Nobla w 1903 roku.

     Niels Ryberg Finsen 1860 - 1904, lekarz duński, odkrywca właściwości leczniczych światła słonecznego w leczeniu gruźlicy i chorobach skórnych, konstruktor łukowej lampy leczniczej (lampa Finsena). W 1903 r. otrzymał nagrodę Nobla.

 

Dr Endre Mester wraz z synami

     Jako pioniera zastosowania światła laserowego małej mocy do terapii uważa się dr Endre Mestera z Węgier. W 1969r. zastosował on po raz pierwszy światło lasera He-Ne do biostymulacji procesów biologicznych zachodzących w tkankach. Z dużymi sukcesami dr. Mester leczył schorzenia dermatologiczne (trudno gojące się rany i owrzodzenia). Od tego czasu biostymulację laserową wprowadzono do terapii klinicznej i nadano jej nazwę LLLT jako akronim anglojęzycznego sformułowania Low Level Laser Therapy

     Do czasów obecnych metoda LLLT bardzo się rozpowszechniła na całym świecie i stanowi bardzo szeroko stosowaną formę terapii w wielu dziedzinach medycyny. Jednak, ze względu na stosunkowo duży poziom mocy wyjściowej lasera metoda ta dotychczas była stosowana głównie w ośrodkach klinicznych przez przeszkolony personel. Konieczne także było stosowanie okularów ochronnych przez personel i pacjenta. Moc takiego lasera jest za mała żeby wywołać uszkodzenie skóry ale wystarczająca żeby stanowić niebezpieczeństwo dla oka.

Interesujące linki na temat LLLT:

LaserWorld

 

ZJAWISKA WYSTĘPUJĄCE PODCZAS ODDZIAŁYWANIA LASERAMI MAŁEJ MOCY

Temat w przygotowaniu

 

ZJAWISKA WYSTĘPUJĄCE PODCZAS ODDZIAŁYWANIA LASERAMI DUŻEJ MOCY

Temat w przygotowaniu